Śniadanie bez glutenu - praktyczny poradnik dla hoteli
Kącik śniadaniowy bez glutenu. Praktyczny poradnik dla hoteli

Śniadanie bez glutenu. Praktyczny poradnik dla hoteli

Dla jednych to konieczność dyktowana kwestiami zdrowotnymi, dla innych – świadomy wybór. Fakt jest taki, że coraz więcej osób przechodzi na dietę bez glutenu. O ile producenci żywności czy właściciele kafejek i miejskich restauracji częściej rozumieją potrzebę poszerzania menu o wyroby i dania spod znaku „gluten free”, o tyle w przypadku hoteli – dedykowane kąciki dla gości na diecie bezglutenowej to wciąż rzadkość. A szkoda, bo dodanie do oferty śniadaniowej opcji bez glutenu nie wymaga dużego nakładu pracy i środków, a przynosi pozytywne efekty.

 „Hotel bez glutenu” - ponad 850 tysięcy wyników wyszukiwania w Google, „Hotel z jedzeniem bezglutenowym” - 685 tysięcy, „Hotele z menu bezglutenowym” - ponad 320 tysięcy wyników. Do tego warto dodać (w sumie) kilka milionów (TAK!) postów i zapytań umieszczanych na forach przez osoby, które nie jedzą lub unikają glutenu. W przypadku chorych na celiakię czy inne schorzenia glutenozależne, podstawowym kryterium wyboru - obok ogólnego standardu czy wyposażenia pokoju – jest przede wszystkim to, czy znajdująca się w hotelu restauracja oferuje konkretne, bezpieczne dla nich dania i przekąski. A dokładniej: dania i przekąski bez glutenu.

Hotel bez glutenu – 6 praktycznych wskazówek!

Goście na diecie bezglutenowej nie oczekują od hoteli, aby te dostosowały do ich potrzeb całe menu. Tak samo, jak wegetarianie nie wymagają, aby w bufecie śniadaniowym znalazły się tylko dania bezmięsne. Tyle tylko, że gość nie jedzący mięsa może już na pierwszy rzut oka ocenić, które pozycje z jadłospisu są dla niego odpowiednie, gość na diecie bezglutenowej – już nie. Stąd tak ważne dla chorych na celiakię czy osób po prostu unikających glutenu, aby hotel informował je, że dostosowuje menu do ich potrzeb i żeby dania czy przekąski serwowane przez hotelową restaurację były dobrze oznaczone i przygotowywane we właściwy sposób. Jak to zrobić?

 • 1) Oferta bez glutenu - dobrze, aby informacja o tym, że hotel serwuje dania bez glutenu znalazła się w ogólnej ofercie (na przykład na stronie internetowej). Zaufanie gościa wzbudzi też umieszczona na stronie czy w menu notatka o tym, w jaki sposób obsługa hotelowa przestrzega zasad dotyczących przygotowywania i serwowania dań bez glutenu. Dodatkowo, w hallu czy przed wejściem do restauracji warto umieścić informację (na przykład w formie plakatu czy naklejki) o tym, że w menu można znaleźć dania odpowiednie dla gości na diecie bezglutenowej. Taką informację można też umieścić w karcie dań. 
 • 2) „Gluten free zone” - dobrym rozwiązaniem jest stworzenie bezglutenowego kącika w bufecie – oddzielnego miejsca, w którym eksponowane są jedynie dania bez glutenu. Wydzielenie takiej strefy jest czytelnie i pomocne nie tylko dla gości, ale i dla obsługi, której praca jest dzięki temu lepiej zorganizowana. 
 • 3) Przekreślony kłos - przypadku produktów czy gotowych przekąsek dostępnych dla wszystkich gości, warto zadbać o to, by te, które nie zawierają glutenu, były widocznie oznaczone lub opisane.  Można to zrobić przy pomocy naklejek, winietek czy flagietek. Dzięki zastosowaniu czytelnych oznaczeń, łatwiej uniknąć pomyłki - zwłaszcza po tym, jak goście zaczną przestawiać i przesuwać talerze, misy czy stojaki z jedzeniem.
 • 4) Dobra organizacja - w przypadku, gdy produkty lub dania bezglutenowe wyeksponowane są w sąsiedztwie dań czy produktów z glutenem, dobrze jest je przykryć lub umieścić w oddzielnych, przeźroczystych pojemnikach. W ten sposób nie dojdzie do przypadkowego zanieczyszczenia jedzenia. To istotne, bo nawet śladowe ilości glutenu są szkodliwe dla osób chorujących na celiakię. 
 • 5) Bezglutenowe małe AGD – do przypadkowego zanieczyszczenia propozycji bezglutenowych może dojść nie tylko  na stole, ale i w tosterze czy opiekaczu do chleba. Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie gości na diecie bez glutenu, warto oznaczyć i oddzielić podgrzewacze czy inne akcesoria, które służą wyłącznie do samodzielnego przygotowywania dań bez glutenu 
 • 6) Opakowanie do wglądu – wiele osób na diecie bezglutenowej bardzo źle reaguje na produkty zawierające choćby śladowe ilości glutenu. Nie jest to przesada czy fanaberia. W przypadku chorych na celiakię często dochodzi do ostrej reakcji organizmu, będącej efektem spożycia niewielkiej przekąski z glutenem. Takie osoby, nauczone złymi doświadczeniami, chcą mieć pewność, że podane danie im nie zaszkodzi. Aby oszczędzić im niepotrzebnego stresu, warto zatrzymać w kuchni opakowania po wykorzystanych produktach i półproduktach i – na życzenie – przedstawić je im do wglądu.

 

hotel bez glutenu - kacik bezglutenowy

Śniadanie bezglutenowe w hotelu - od czego zacząć?

Zorganizowanie kącika czy czytelne oznaczenie dań bez glutenu to wbrew pozorom najtrudniejszy etap. Kolejny – czyli skompletowanie menu jest juz znacznie prostszy.

Dieta bezglutenowa, owszem, jest restrykcyjna, ale z każdym rokiem przybywa producentów oferujących żywność oznaczoną "gluten free". W związku z tym, że coraz więcej osób rezygnuje z glutenu, producenci żywności chętnie poszerzają swoje oferty o dedykowane produkty. W efekcie składniki i gotowe przekąski odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej można znaleźć w większości sklepów popularnych sieci.

Co warto umieścić w kąciku bezglutenowym? Oczywiście – im więcej, tym lepiej. Najprościej będzie zacząć od produktów ogólnodostępnych – takich, które można kupić w coraz większej ilości sklepów lub online, to jest: 

 • chleb bezglutenowy
 • bezglutenowe muesli i płatki kukurydziane
 • bezglutenowe ciastka i przegryzki
 • wędlina bezglutenowa
 • bezglutenowe parówki na śniadanie
 • masło - w hotelach masło jest dostępne albo pakowane (małe pojemniczki) albo otwarte, całe kostki do nakładania na swój talerz. W tym drugim przypadku sugerujemy w kąciku bezglutenowym dać dedykowaną porcje masła dla osób na diecie
 • toster/opiekacz - dedykowany do korzystania dla osób na diecie, najlepiej oznaczony, opisany że jest przeznaczony dla pieczywa "gluten free"

Warto zapoznać się z informacjami publikowanymi przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (celiakia.pl). Stowarzyszenie to prowadzi wykaz certyfikowanych produktów bezglutenowych, który może znacznie ułatwić skomponowanie bezpiecznego i smacznego kącika bezglutenowego. 

Najważniejsze jest jednak to, by zacząć dostrzegać i rozumieć potrzeby gości na diecie bezglutenowej – tak, jak dostrzegane i respektowane są potrzeby osób nie jedzących mięsa czy unikających laktozy. Wprowadzenie do bufetu kącika bezglutenowego czy uzupełnienie menu o dania „gluten free” na pewno spotkają się z uznaniem wielu osób, które chętnie zarekomendują hotel znajomym i podzielą się na Facebooku czy Instagramie zdjęciami dań i przekąsek bezglutenowych oznaczonych winietkami z przekreślonym kłosem.

 

Przykładowe realizacje strefy bezglutenowej w hotelach

Poniższe zdjęcie prezentuje bufet bezglutenowy we Włoskim hotelu Villa Madonna (https://www.villamadonna.it/)

 

Kącik bezglutenowy w hotelu Scandic w Sztokholmie:

Newsletter
Chcesz jako pierwszy dowiedzieć sie o naszych postach, poradnikach lub promocjach na oznacznia? Zostaw nam swój adres email. Szanujemy Twoją prywatność, zawsze możesz sie wypisać z listy.
Produkt dnia
Pakiet hotelowy
Pakiet hotelowy
136,00 zł 110,57 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl